Recenzja Mi 10 Lite 5G

2020-07-10

W ofercie sklepu Mimarkt i firmy Xiaomi pojawił się niedawno nowy telefon. Mi 10 Lite 5G, bo on jest bohaterem tego wpisu, to kolejny telefon z liczbą 10 w nazwie. Można się zastanawiać po co ono w ogóle powstał i co nowego wnosi do całej reszty telefonów z dziesiątką w nazwie.

 

Odpowiedź kryje się w dopisku 5G. To najtańszy telefon na rynku spośród tych, które oferują najszybszy transfer danych przez sieć komórkową. Jeśli szukacie telefonu gotowego obsłużyć największą prędkość wysyłania i odbierania danych komórkowych, nieważne czy oglądacie filmy na YouTube, wysyłacie olbrzymie ilości zdjęć i filmów znajomym, czy szukacie niskiego pingu w grach, to ten telefon spełni wasze oczekiwania. Od rozwoju infrastruktury sieci komórkowej nie ma odwrotu, więc nawet jeśli dziś sieć 5G nie jest tak popularna jak znane od dawna LTE, to sytuacja i tak będzie się zmieniać. Warto wtedy mieć telefon który zapewni szybkość Internetu wielokrotnie wyższą niż to, co znamy w komunikacji poprzedniej generacji. 

 

Firma Xiaomi przyłożyła się również do zapewnienia jak najwyższej wydajności telefonu i sercem Mi 10 lite jest Snapdragon 765G. Jest to jednostka zauważalnie szybsza od Snapdragon 730, którego możemy spotkać w Mi Note 10 oraz Mi Note 10 Lite. Procesor połączony z 6 GB pamięci RAM oraz pamięcią masową 64 lub 128 GB zapewni płynność i wydajność w dowolnym zastosowaniu. Każda aplikacja, każda gra będzie działać płynnie, a sam system operacyjny nie każe na siebie czekać.

 

Gdy korzystamy z telefonu nasz wzrok spotyka piękny ekran AMOLED w rozmiarze 6,57". Xiaomi zastosowało płaski wyświetlacz, co moim zdaniem pozytywnie wpływa na trwałość odporność na przeciwności losu całego telefonu, zwłaszcza że dodatkowo pokryty jest szkłem Gorillaz Glass 5. Płaski ekran łatwiej się zabezpiecza folią lub szkłem, ponadto wydaje mi się on po prostu większy niż gdyby był zaokrąglony. To może być główny powód do zakupu dla osób, którym nie do końca pasują zakrzywienia obecne w rodzinie Mi Note 10. Ekran typu AMOLED zastosowany w Mi 10 Lite posiada doskonałą jasność oraz balans kolorów.

 

Możliwości fotograficzne smartfona są również dobrze dopracowane. Główny aparat z szerokokątnym obiektywem posiada 48 Mpix i jasność obiektywu f/1.8, co w połączeniu z trybem nocnym pozwala uzyskać zadowalające efekty nawet przy słabym oświetleniu. W wielu sytuacjach przyda się obecność obiektywu ultra szerokokątnego, za którym umieszczono matrycę 8 Mpix. Mamy wtedy możliwość objęcia bardzo wielu obiektów w jednym kadrze. Dopełnieniem możliwości foto są dwa dodatkowe 2 Mpix moduły, do fotografii makro oraz czujnik głębi ostrości, który ułatwia precyzyjne rozmywanie tła w trybie portretowym. 

 

Ciągłą pracę zapewnia akumulator o pojemności 4160 mAh oraz ładowarka z technologią Quick Charge 4+. Bateria napełnia się energią szybko i zapewnia większości użytkowników więcej niż jeden dzień ciągłej pracy. Standardowo telefon wytrzymuje od 6 do 8 godzin pracy na włączonym ekranie. Zatem jedna trzecią doby można patrzeć wciąż na ekran zanim telefon upomni się o doładowanie.

 

Mi 10 Lite 5G to rozsądną propozycja w kwocie około 1700 zł. Dostajemy smartfon gotowy do wykorzystania najwyższych możliwych prędkości internetu, z wysoką wydajnością w grach i codziennym życiu, z baterią zapewniającą święty spokój oraz ekran nie próbujący być na siłę modny przez krzywizny i zaoblenia, których tu - na szczęście dla mnie - nie znajdziemy, ale za to będący bardzo praktycznym wyświetlaczem. Jeśli ktoś woli jednak bardziej stylowy wygląd zaokrąglonego wyświetlacza, jeszcze większą baterię (i wyższą masę telefonu), wspartą ciut lepszym aparatem, to ma do dyspozycji w podobnej cenie Mi Note 10 Lite. Ja cenię sobie bardziej praktyczne aspekty niż styl i szyk i wybieram Mi 10 Lite 5G.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię