Czujniki Mi Smart Home

2020-07-08


Oświetlenie włączające się samoczynnie, wentylator uruchamiający się kiedy temperatura będzie za wysoka. Dla niektórych to szczegóły, dla innych wymagany już standard. Jedno jest pewne – taka automatyzacja znacznie podnosi „Standard” mieszkania! Czym zatem jest Mi Sensor Set? Jest to zestaw składający się z : głównej centralki Mi Zigbee Gateway, dwóch czujników ruchu, dwóch czujników otwarcia drzwi/okien oraz bezprzewodowego przycisku. Jest to ilość czujników dobra do zapoznania się z możliwościami automatyzacji innych urządzeń smart home z oferty Xiaomi takimi jak oczyszczacze czy systemy oświetlenia. Co jest wymagane do używania Mi Sensor Set? Jedyne co jest potrzebne do działania samego zestawu czujników to sieć WiFi 2.4GHz z dostępem do internetu, oraz gniazdko do podpięcia centralki do zasilania. Odległość jaką mogą zachować czujniki od centralki to nawet 50m dzięki wykorzystaniu technologii Zigbee – W dużym uproszczeniu, wydajniejszej energetycznie metodzie przesyłu małej ilości danych (Odczytu z czujników), podobnie do domowej sieci WiFi. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest ograniczenie ilości urządzeń podłączonych do routera, przy sprzęcie od operatora, często jesteśmy ograniczeni do np. 4-6 urządzeń. Jedna bramka Mi Gateway, obsłuży nawet 25 czujników a do routera będzie podłączone tylko pojedyncze urządzenie!


Jak zatem zacząć wykorzystywać 100% możliwości zestawu? Najpierw należy zrozumieć co jesteśmy w stanie zrobić. Aplikacja Xiaomi Home pozwala ustawić jaka akcja, ma powodować jaką reakcję. Dla przykładu : Jeśli – Czujnik temperatury zanotuje temperaturę większą niż 24 stopnie, To – Uruchom urządzenie podłączone do inteligentnego gniazdka, które w tym przypadku będzie wiatrakiem. Inny przykładowy rodzaj wykorzystania to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, połączenie inteligentnej żarówki Mi LED Smart Bulb z czujnikiem ruchu, istnieje możliwość żeby po wykryciu ruchu włączyła się na X czasu, na przykład przy drzwiach wejściowych, bądź wyłączyła się X czasu po tym jak ruch ustanie, jest to zależne od potrzeb użytkownika. Jest to jednak tylko wierzchołek góry lodowej jaką są możliwości tego zestawu w zakresie współpracy z resztą ekosystemu Xiaomi. 


Co jeśli będzie to moje pierwsze urządzenie Smart Home? W takim wypadku, dopóki nie zakupimy czegoś czym czujniki mogą zarządzać, będziemy mogli wykorzystać jedynie funkcję alarmową centralki, co samo w sobie jest naprawdę interesującą kwestią, czy dla małych przedsiębiorstw czy dla zwykłego Kowalskiego. Mi Gateway może pracować w dwóch trybach : Dziennym - jak opisaliśmy w poprzednich akapitach, bądź w trybie strażnika. Wtedy możemy ustawić który odczyt ma włączyć alarm dźwiękowy i powiadomić właściciela poprzez aplikację, oczywiście to do nas należy decyzja. Przykładowo, w nocy ustawiamy tryb strażnika, otwarcie drzwi wejściowych, na taras oraz okien na parterze uruchomi alarm, podczas gdy czujniki ruchu w łazience cały czas standardowo uruchomią oświetlenie, z mniejszą intensywnością światła, a czujnik temperatury będzie nadal sterował chłodzeniem. Plusem dla przedsiębiorstw, oprócz trybu strażnika jest np. nadzorowanie otwarcia drzwi w małych biznesach, gdzie pracownik może być w innej części sklepu. Centralka może „Zadzwonić” po otwarciu drzwi, bądź po wciśnięciu inteligentnego przycisku który znajduje się w zestawie, ciekawy sposób na np. umożliwienie dostawcy poinformowania nas że jest gotowy zabrać towar, czy użycie tego jako opcji poproszenia pracownika do stanowiska np. na recepcji hotelu. 


Podsumowując, Sensor Set jest idealny jeśli chcemy pójść na kolejny poziom Smart Home, zapewniając także kontrolę pod naszą nieobecność. Jeśli jednak nie interesuje nas idea Smart Home, bądź się do nich jeszcze nie przekonaliśmy, tryb strażnika i alarm powinien znaleźć zastosowanie i w biznesie i w domu.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię